تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
تاریخ اصفهان
دوشنبه ، ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۴۸

چکیده

این مقاله به موضوع فاضلاب شهری و تأثیرات آن در زندگی اجتماعی مردم شهر اصفهان می‌پردازد. قرن‌ها فاضلاب شهری منبع خوبی برای غنی‌کردن زمین‌های کشاورزی بود. اگرچه جمع‌آوری و حمل و نقل آن مایة برهم‌زدن بهداشت شهر و آسایش شهرنشینان می‌شد و اعتراض شهریان را برمی‌انگیخت. در عصر جدید، نگاه به فاضلاب شهری تغییر کرد. دیگر پس‌ماند آلوده‌ای است که باید هرچه بی‌سروصداتر از محیط شهر خارج شود.

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان
دوشنبه ، ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۰۴

سَبّاح و سیّاحِ بَحر و بّر
به صفای زنده رود آبی ندیده
و به زُلالِ آن شرابی نچشیده
از عَکسِ صَفای جویبارش، سَمّاک بِسانِ سَمَک در دریای اَزرَق، فَلَک عیان
و از لطایف و نَضارَت مُرغزارش، عُقود ثریّا و پروین،
چون شاخ نسترن و نسرین، درخشان و تابان
ریگِ روانَش مایۀ روان و رنگِ میانش کِنارۀ آسمان

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان
يكشنبه ، ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ ، ۱۴:۳۰

دوره هفدهم مجلس شورای ملی یکی از عجیب‌ترین دوره‌های تاریخ مجالس ایران است. یک سال بود با نخست وزیری دکتر محمد مصدق جانی تازه به نهضت ملی ایران وارد شده و موضوع مبارزات مردم برای ملی شدن صنعت نفت به اوج خود رسیده بود. دکتر مصدق با امیدی صد چندان چشم به مجلسی دوخته بود که در تحت دولت او، به دور از نفوذ و دسیسه قرار بود برپا گردد. مجلسی که می‌خواست در ملی شدن صنعت نفت مدد کار دولت باشد؛ مجلس هفدهم.

انتظار از مجلس هفدهم بسیار بالا بود. در اطلاعیه مدیران جراید اصفهان در سال 1330 می‌خوانیم: «در این موقع که انتخابات دوره هفدهم قانونگزاری در شرف انجام است، وملت بیدار و هشیار ایران باید رشد ملی خود را از هر جهت به منصه ظهور برساند و وظیفه هر فرد اصفهانی علاقه مند به آزادی و استقلال ایران این است که در انتخاب وکیل نهایت دقت و مواظبت را به عمل آورده و اشخاصی را به مجلس شورای ملی اعزام د اد که در تکمیل نهضت ملی شدن نفت و ریشه کن ساختن نفوذ اجانب که منشا تمام بدبختی ها و بیچارگی‌های نیم قرن اخیر است،

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان
چهارشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۴۳

مروری بر تاریخ مطبوعات اصفهان از انقلاب مشروطه تا کودتا (1285 ـ 1299 هـ.ش)

نویسنده: سیدرضا طباطبایی

ناشر: نهضت

تاریخ چاپ: 1393

مکان چاپ: اصفهان

تعداد صفحات: 312

در این کتاب تلاش شده تا در طی سه فصل دیدگاه روزنامه‌نگاران نسبت به موضوعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی، قضائی و علمی و همچنین نحوۀ عملکرد، طول مدت انتشار نشریات، مواضع آنان در مسائل جاری کشور، چگونگی مواضع آنها در تحولات مشروطۀ اول و حوادث بعدی تا کودتای 1299 و مسائلی از این دست، بررسی و به آن پاسخ داده شود.

مجموعه مربوطه: قاجار
پنجشنبه ، ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ، ۱۵:۲۱

در این کتاب، چهار نوشته از صادق هدایت به چاپ رسیده است. نخستین، اصفهان نصف جهان نام دارد که شرح سفر و مشاهدات صادق هدایت از اصفهان است. او در ایام تحصیل سفری چهار روزه به اصفهان می‌کند و گزارش این سفر را در قالب تکلیف درسی عرضه می‌نماید. سفرنامه با نقل خاطره‌ای از دوره تحصیل نویسنده آغاز می‌شود؛ سپس از ماجراهای بین راه سخن می‌رود. مشاهدات هدایت از خیابان چهارباغ، چهل ستون، میدان شاه، مسجد شاه، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، پل خواجو، مسجد جامع، مدرسه هارونیه، امامزاده اسماعیل، دارالبتی یا دارالبطیخ، محله جلفا و کلیسای آن، به طور کلی مردم و آداب معاشرت و مناظر دیگر شهر مطلب بعدی را تشکیل می‌دهند. دومین مطلب با عنوان «مرگ»، نوشته کوتاهی است درباره مرگ از نویسنده بلژیکی به نام «گان» که ظاهراً صادق هدایت ترجمه کرده است. دو نوشته دیگر، دو داستان کوتاه است به نام‌های «سامپینگه» و «هوس باز». برای دانلود کتاب اصفهان نصف جهان بر روی لینک زیر کلیک نمائید.

کتاب اصفهان نصف جهان

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان
دوشنبه ، ۳ اسفند ۱۳۹۴ ، ۱۹:۵۲

مقدمه

درباره روابط خارجی ایرانِ صفوی با دیگر کشورها، کارهای عالمانه بسیاری صورت گرفته است. از دید محققان، این روابط که در بُعد سیاسی واقتصادی اهمیت بیشتری دارد، به طور معمول با چهار بخش اروپا، عثمانی، هند و ازبکان است. سیاست ایران در بخش اروپایی با تحوّلات منطقه خلیج فارس نیز مربوط بوده و در این میان، اشاراتی هم به برخی از امیران این منطقه می شود. مع‌الأسف در میان این آثار، اشاره ای به روابط ایران و حجاز نشده است. این در حالی است که در آن روزگار، همه ساله، شمار فراوانی زائر از ایران راهیِ حرمین شریفین می شدند و علاوه بر آن، جمعی از عالمان و فقیهان شیعه از ایران در آن دیار اقامت داشته‌اند. پیشتر در باره دو موضوع «زائران» و «اقامت برخی از علمای ایرانی در حرمین»، در مقاله «پاره‌ای از مسائل حجاج شیعه و شیعیان مقیم حرمین شریفین در دوره صفوی» به بحث پرداختیم و اکنون در این مقاله، به دو نکته دیگر در ضمن دو فصل، می‌پردازیم:

مجموعه مربوطه: صفوی
سه شنبه ، ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ، ۱۴:۰۹

این مطلب در شماره اخیر مجله برای فردا به چاپ رسید

منابع تاریخ معاصر چند دسته هستند: یکی اسنادی است که از سازمان‌های مربوطه خصوصاً سازمان اسناد باید ستانید و بر اساس آن پژوهشی را سامان داد. سازمان اسناد، اسنادی را که از سازمان‌های مختلف می‌گیرد، نمایه سازی کرده و در سایت خود قرار می‌دهد. پژوهشگر باید وارد این سایت شده و شماره مدرک مورد نظر خود را یادداشت نماید. سپس به سازمان مربوطه مثلاً نمایندگی اصفهان در پشت میدان نقش جهان، مراجعه کرده و آن سندها را درخواست نماید. بعد از مدتی می‌تواند سندهای مذکور را بر روی لوح فشرده دریافت دارد. البته در این میان پرداخت وجه نیز در میان هست!دسته دیگر منابع تاریخ معاصر، تاریخ شفاهی است. کسانی هستند که وقایعی را دیده یا خود بازیگر آن وقایع بوده اند. اینها ممکن است دست به قلم نبرده باشند، این وظیفه مورخ است که آنها را یافته و با یک ضبط به سراغشان برود و با انجام یک مصاحبه فعال داده‌ها و اطلاعات را از لایه‌های حافظه او بیرون کشیده و تحقیق خود را سامان دهد. به یاد داشته باشیم تنها با یک مصاحبه نمی توان به حقیقت رسید. باید با مصاحبه‌های گوناگون و با در کنار هم نهادن شواهد دیگر روایتی صحیح را به دست آورد.

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان
پنجشنبه ، ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ، ۰۹:۴۲

این پژوهش، از منظر مؤلف آن، مرحوم مهدی مهرعلیزاده، در زمره نخستین تحقیقاتی است که از دیدگاه محلی و مرتبط با سیر عمومی نهضت در کشور، به رخدادهای انقلاب اسلامی در منطقه مهم و تأثیر گذار اصفهان پرداخته است. حیطه پژوهش شامل مجموعه حوادث سال‌های 1341 تا 1357 ﻫ. ش می‌باشد.

در این کتاب، تقسیم بندی حوادث شکل گرفته در عرصه انقلاب اسلامی از ابتدا تا زمان پیروزی در سه مقطع زمانی و دو مرحله و خیزش انقلابی، دسته بندی منطقی ای را از فرایند انقلاب به دست می دهد. خیزش انقلابی و مقطع زمانی اول، از گاه رحلت آیت الله بروجردی در سال1340 آغاز گردید و رخدادهایی مهم به شرح ذیل را رقم زد:

تلاش رژیم برای انتقال مرجعیت تشیع از قم به عراق، حادثه تصویب نامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، مجموعه حوادث رفراندم و حمله رژیم به حوزة علمیة قم، حادثه دلخراش پانزده خرداد و نهایتاً تصویب کاپیتولاسیون و تبعید امام خمینی(ره) به خارج کشور.

مجموعه مربوطه: تاریخ اصفهان

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز28
mod_vvisit_counterدیروز682
mod_vvisit_counterاین هفته28
mod_vvisit_counterاین ماه16468
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1215417

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس