تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
فرهنگ و آداب
سه شنبه ، ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۰۲

چکیده

حمام‌های عمومی جزئی از زندگی اجتماعی جامعۀ دیروز بودند که با ظهور مدرنیته، مورد اعتراض اصلاحگران جامعه جهت افزایش معیارهای بهداشتی آن در تناسب با زندگی جدید قرار گرفت. یکی از این استانداردها استفاده از دوش به جای خزینه بود. شهرداری‌ها به عنوان متولّی امر با اجبار دولتی حمامی‎ها ‎را موظف به این تغییر می‌کردند.

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
پنجشنبه ، ۱۹ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۲۶

سنت‌ها و آیین‌های یک قوم شبیه هم برگزار می شوند. هر چقدر که زمان بر آنها گذشته باشد. کسی هم نمی داند که از کی بوده و چرا چنین بوده است. میراثی است که به نسلی می‌رسد و همان گونه با اندکی تغییرات، شاید، به نسل بعد تحویل داده می شود. رفت و آمد فرمانراوایان و سلسله‌ها نیز چندان در آن موثر نیست.

یکی از این سنت‌ها سیزده بدر است. علاوه بر همه امتیازات مثبت، بی هیچ تردید این مراسم یک پیام جهانشمول هم به همراه دارد:  امروز که موضوع توجه به طبیعت و حفظ محیط زیست، گفتمان جهانی بشریت شده است، می‌توان از سیزده بدر که زیرساخت آن دوستی و هم آغوشی انسان و طبیعت است، چنین پیام بلندی را بیرون کشید و به جهانیان عرضه کرد. آری بخش عمده پیام سیزده بدر این است که به این انسان مغرور ماشین زده بگوید، تو از دامان این طبیعت برخواسته ای پس باید احترام این مادر را نگه داری!. با همه تلاش «تکنولوژی» که می‌کوشد ما را از مادر طبیعت دور کند، و به هزار رنگ در می‌آید تا ما به طبیعت بی علاقه شده، آلوده اش کنیم،  با این همه باید پیام سیزده به در را درک کرد که ما همیشه بدهکار این مادر مهربان هستیم. بیاییم پاسش بداریم. البته همه پیام سیزده بدر در آشتی انسان و طبیعت خلاصه نمی شود. بخشی از پیام گرانقدر آن آشتی انسان‌ها با یکدیگر هم هست.

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
دوشنبه ، ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ، ۰۹:۵۴

زنده رود

ترتیب انتشار، فصلنامه

مشی: فرهنگی ادبی تاریخی

صاحب امتیاز و مدیرمسئول: حسام الدین نبوی نژاد

نخستین شماره: پاییز 71

زیر نظر شورای نویسندگان

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
شنبه ، ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ، ۰۹:۳۶

با ورود دستگاه رادیولوژی پزشکی سنتی خلع سلاح شد

دعوای طب جدید و قدیم به اواسط دوره ناصرالدین شاه باز می گردد و گشایش دارالفنون به عنوان یک مرکز رسمی و دولتی که از طب جدید حمایت می کرد و آن را به رسمیت می شناخت. چنان که از این متن روزنامه وقایع اتفاقیه بر می آید تدریس این دانش در مدرسه دارالفنون بسیار به گسترش و البته تقویت ان کمک کرده بود. مراجعه به خاطرات دکتر پولاک و نیز دکتر فوریه می رساند جدال سختی میان طب قدیم و طب جدید در همان ابتدای کار برقرار بوده است. دور از ذهن هم نیست که پزشکان ایرانی نمی توانستند به سادگی بپذیرند بنیان چندین هزار ساله دانش آنها به وسیله یک دانش جدید فرنگی در خطر افتاده است.

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
سه شنبه ، ۷ مهر ۱۳۹۴ ، ۱۷:۵۰

طرح جلد کتاب یک «لنگ» واقعی است تا ما را آماده کند که داریم وارد حمام می شویم. در میان آداب و رسوم و مکان های اجتماعی قابل اعتنا، حمام ها جایگاه ویژه ای دارند. به واقع می توان گفت «حمام خود یک فرهنگ است» علی رضا لطفی و دکتر حسین مسجدی در جهت بازشناسی و انتقال این فرهنگ دست به نگارش کتاب «فرهنگوار گرمابه» زده‌اند که بسیار جای تقدیر و تأمل دارد. اینان در پیشگفتار کتاب آورده‌اند:

«بازشناسی فرهنگ گذشتگان ، یادآور سرمایه های تمدن این سرزمین است... ضرورت نگارش این اثر از آنجاست که با گذشت زمان و تغییر در روش های زندگی ، بسیاری از آداب و رسوم و فرهنگ مردم به فراموشی سپرده شده است و بیم آن می رود که با تغییر نسل ها و عدم انتقال این فرهنگ به نسل ها آینده ، بسیاری از مباحث مردم شناسی و فرهنگی محو و یا برای نسل های جدید گنگ و نارسا گردد و به آیندگان انتقال نیابد» (قسمتی از پیشگفتار کتاب)

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
يكشنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، ۲۰:۵۱

معماران اصفهاني را بي‌شك مي‌توان بهترين مناديان بهار نام نهاد. بررسي آثار معماري شاخص اصفهان كه با كاركردهاي مختلف بنا شده‌اند همگي آنـچـنـان نشانه‌هايي از بهار و طبيعت زيباي آن دارند و همچنين آنچنان با طبيعت در هم آميخته‌اند كه ناگاه اين فكر را به ذهن مي‌آورند كه معماران اين بناها ديدگاهي بهارگونه و وجودي آميخته به عطر گل‌هاي بهاري و لطافت  طبيعت داشته‌اند كه اينچنين توانسته‌اند طبيعتي زيبا و گل و بوته‌هاي بهاري را به نقش درآورند و بر كاشي‌ها و نقش‌ها و گنبدها و ديوارهاي بناهاي مختلف اصفهان جاودانه كنند.

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
يكشنبه ، ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ، ۱۹:۰۷

اولـيــن مــؤسـسـه‌اي كـه در دوره اسـلامـي در ايـران بـه‌خـصـوص اصـفـهـان، بـراي تعليم و تربيت مردم مورد استفاده قرار مي‌گرفت، مسجد بود. اين مكان علاوه بر ايـنـكـه مـحلي براي پرستش بود، بهترين جايگاه براي آموزش نيز بوده است. در سال دوم هجري قمري، در اصفهان شروع به ايجاد مسجد كردند. اوقات تعليم، موقعي بود كه مردم از عبادت فارغ مي‌شدند و بين نماز ظـهــر و عـصــر، درس مــي‌خــوانــدنـد. جـايـگـاه درس، شبستان، رواق و ايوان مسجد بود. استاد بر ستوني از

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۲۰:۴۷

ذكر این نكته ضروری است كه این رسوم و یا دیگر رسومی كه در اینجا آورده نشده به یك شكل در سراسر ایران اجرا نمی‌شده و در مناطق مختلف ، رسوم و آداب و سنن مختلفی وجود داشته است .
بی مناسبت نیست که اطلاعات زیر را درباره حمام‌های قدیم و آداب حمام رفتن ، از نوشته شادروان علی جواهر کلام نقل كنیم :

مجموعه مربوطه: فرهنگ و آداب

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز21
mod_vvisit_counterدیروز682
mod_vvisit_counterاین هفته21
mod_vvisit_counterاین ماه16461
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1215410

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس