تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
پوشش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۱:۳۵

يافتن پوشاک بانوان عصر صفوی از راه نقاشی موجود در کتب خطی و هم چنین از روی نوشته های سیاحان مقدور است . تصاویری که از بانوان این عصر کشیده شده آنها را معمولاً در حالی نشان می دهد که روسری بر سرشان کشیده اند قبای بانوان این عصر بر خلاف قبای بانوان دوره های پیش که معمولاً بلند بوده کمر چینی است که تا پائین زانومی رسیده است.شاردن و تاورنیه (دو سیاح مشهور فرانسوی که هردو زمان شاه عباس دوم و شاه سلیمان را درک کرده‌اند) درباره پوشاک بانوان این عصر مطالبی دارند،مخصوصاً شاردن فصلی مبسوط در این باره نوشته و در حین تشریح پوشاک مردان به برخی از پوشاک بانوان چنین اشاره می‌کند. مردان ایرانی، هرگز شلوار بلند (با جوراب سرهم )نمی پوشند و فقط تنبان آستر کرده ای دارند که به قوزک پا می رسد و مطلقاً فاقد جوراب است این شلوار از جلو باز نمی شود وبرای قضای حاجت (مانند زنان) مجبور به پایین کشیدن آن می باشند و سپس بند تنبان را محکم می کنند.

مجموعه مربوطه: پوشش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۱:۲۶

در قرن ۱۰ هجری لباس بانوان ظاهری دیگر به خود می‌گیرد. تنبان که در قرون قبل وجود خارجی نداشت معمول گردید و لباس‌های دکمه و بند دار،بندیلک‌ها را به کنار می‌زنند و از بلندی به کوتاهی می‌گراید و چادری سفید و بزرگ به عنوان رو پوش همه لباس‌ها هیکل بانوان را می پوشاند و روبنده و جوراب به لباس‌ها اضافه می‌شوند و سر پوش‌هایی که به صورت مختلف، وسیله تزئین و سر پوشی بانوان بود، تبدیل به عمامه و دستار می‌گردند. وضع لباس در زمان شاه عباسی تغییر می‌کند و عمامه بزرگتر می‌شود و به جای منظم و مرتب بسته شدن رهاتر به دور سر  پیچیده می‌شوند.

ادامه دارد

مجموعه مربوطه: پوشش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۱:۱۵

لباس بانوان ایران (صفویه)

به این ترتیب ،پوشاک اساسی بانوان (ما در دوره صفوی عبارت بوده است از تنبان (یا شلوار)،پیراهنی به نام (قمیص) که از جلوی گردن تا به ناف چاک داشته است. بالا پوشی که تا پاشنه پا می رسیده است)روسری،چارقد،روبند،چادرو یک نیم چکمه. چیزی که باید افزود این است که بانوان علاوه بر کمربند باریک،شال کمر نیز داشته اند وانگهی برای آرایش سر کلاه و تزئیناتی داشته‌اند. سر بانوان بوسیله کلاه یا حجابی مستور است و

مجموعه مربوطه: پوشش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۱:۱۱

پیراهنی که قمیص خوانند (وکلمه شمیزازآن آمده است)از جلو تا ناف باز می باشد.

...بالا پوش بانوان بلندتر از کلیجه های مردان است و تا پاشنه پا می رسد.

....کمربندهای بانوان باریک است و فقط یک شست پهنا دارد.

....سر خویش را کاملا می پوشانند و روی آن چارقدی دارند که به شانه شان می رسد.

مجموعه مربوطه: پوشش

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز26
mod_vvisit_counterدیروز682
mod_vvisit_counterاین هفته26
mod_vvisit_counterاین ماه16466
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1215415

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس