تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سياستمداران
جمعه ، ۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۲۰:۰۴

در تاریخ اصفهان ، مشاهیر بسیار متعددی ایفای نقش کرده اند ، بسیاری خوشنام ، برخی بد نام و برخی نیز در عین خوشنامی دارای رگه هایی از بد طینتی بوده اند که کمتر به آنها از این زاویه پرداخته شده است .
تولد اسمعیل ابن عباد معروف به " صاحب " در 326 قمری بنا به گفته ثعالبی و مافروخی در طالقان اصفهان اتفاق افتاده است .وی نخست کاتب مؤید الدوله پسر رکن الدوله بود و سپس به وزارت رسید و پس از فوت مؤید الدوله ، فخرالدوله را بخواست و بر اصفهان و دیگر شهر ها سلطنت داد و تا زنده بود شاهی فخرالدوله رونقی داشت .

مجموعه مربوطه: سياستمداران
جمعه ، ۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۸

تکیه بختیاریها

در جنوب شرقی تکیۀ میر در پایان قرن 13 هجری قمری حجراتی اضافه گردید که به تکیۀ بختیاریها معروف است به طوری که بیش از یکصد قبر از این خاندان در این تکیه وجود دارد که هر یک از آنها سنگ مرمرهای نفیس و خطوط عالی و بی نظیری دارد.
این مجموعه آرامگاهی از سال 1299هجری قمری برای حسینعلی خان ایلخانی، که به نیرنگ ظلّ السلطان به قتل رسید، بنا شد و پس از آن فرزندان و خاندانش در آن مدفون شدند.
این تکیه خود حیاط جداگانه ای دارد. اتاق اصلی تکیه به شکل چلیپایی و سقف گنبدی و ارسی با شیشه های رنگارنگ بسیار زیبای آن، چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند. در همین اتاق می توان سنگ قبرهای نفیس موجود در تخت فولاد را به همراه خطوط بسیار عالی و حجاری کم نظیر آنها مشاهده  کرد.

مجموعه مربوطه: سياستمداران
جمعه ، ۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۱۵

خواجه نظام الملک طوسی ، یکی از شخصیت های مهم سیاسی – فرهنگی قرن 5 هجری است . از جمله شخصیت هایی است که تاثیر زیادی بر تحولات سیاسی و فرهنگی عصر خویش گذاشت . او وزیر مشهور سلجوقیان بود که در تثبیت قدرت این خاندان نقش ویژه ای داشت و اصفهان در زمان او یکی از مهمترین سرزمین های دنیا بود که به منتهای وسعت و عظمت خود رسید .
آرامگاه این مرد بزرگ ، در محله ی  دارالبطیخ شهر اصفهان قرار دارد که امروزه احمد آباد نامیده می شود. وی در عرصه ی ادبیات نیز خدمات زیادی ارائه کرده است . از جمله اقدامات مهم وی ، طراحی مدارس متعددی است به نام نظامیه که در شهرهای مهم آن زمان ، تاسیس می شد .

مجموعه مربوطه: سياستمداران
يكشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۳:۴۶

کمتر کسی است که از اصفهان عبور کرده باشد و   از سی و سه پل خاطره ای باخود به همراه نبرد.  این پل از پل های درجه اول دنیا (  تاریخ ایران)  ،  شاهکار هنر معماری و شگفت آفرین (  سفر نامه شاردن ج 4)  و  از بهترین آثار معماری کشور ایران میباشد ( سفر نامه  دن گارسیا )    و به قول لرد کرزن « انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می توان آنرا باشکوه ترین پل دنیا نامید   ،  ناچار از مسافرت به ایران باشد»  (  ایران عهد صفوی)بانی ساخت این پل زیبا  ،  یکی از سرداران  نام آور شاه عباس به  نام الله وردی خان است که محض خاطر شاه عباس و راحتی وی برای عبور از زاینده رود و  ورود به  جلفا آنرا بنا کرد.

مجموعه مربوطه: سياستمداران

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز19
mod_vvisit_counterدیروز682
mod_vvisit_counterاین هفته19
mod_vvisit_counterاین ماه16459
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1215408

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس