تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۵ آبان ۱۳۹۴ ، ۱۲:۱۰

شادروان امیر قلی امینی (مرد خود ساخته اصفهانی)

نوشته شده توسط  حسام دولت ابادی
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

امینی به سال 1277 شمسی برابر 1317 قمری در یک خانواده اصیل اصفهان متولد گشت. از هوش سرشار و استعداد بسیار برخوردار بود.با اینکه از آغاز جوانی روی حادثه‏ دردناک مرگ برادر آزاده نامدارش بیمار و دچار ضعف عظام گشت و در شصت سال دوران‏ اخیر زندگی از هر دو پا فلج بود.

یک روز در عمرش از کوشش و کشش فارغ ننشست. تحصیلات خود را در عربی و فارسی به پایه عالی رسانید. چنانچه ترجمه و تألیفات آن مرحوم مانند عروس فرغانه و دوره امثال و حکم بسیار ارزنده است. همان اوان زبان فرانسه را نیز تا حدی که از کتابهای‏ علمی استفاده کند تحصیل نمود و یک روز را دور از کتاب و قلم بسر نبرد. با نگارنده شصت سال‏ آشنائی، دوستی رفاقت و همکاری مفید در خدمات عمومی و اجتماعی داشت انتشار روزنامه‏ سیاسی اخگر اصفهان به سعی و کوشش پی‏گیر آن مرد پرکار انجام و همواره نمونه بارزی از یک‏ نشریه آبرومند برای اصفهان و ایران بود در تأسیس شیر و خورشید اصفهان و ایجاد پرورشگاه‏ یتیمان تلاشهای عاشقانه کرد تا عمارت پرورشگاه را ساخت.

در این شصت سال اخیر پیوسته میان مردم اصفهان با خوشنامی زیست. مکرر بعضویت‏ انجمن شهر انتخاب و منشأ خدمات مؤثر گردید.نشانهای ارزنده علمی و لیاقت دریافت‏ داشت ولی برای او روح بزرگ میهن دوستی و عشق بخدمات اجتماعی تا دم واپسین زنده‏ و فروزان بود.امینی روی حساسیت فوق العاده زندگی زود رنج بود ولی هیچگاه آزارجوئی‏ و حسد نداشت و در اولین برخورد همه آزرده خاطریهای خود را میریخت و همان مرد شجاع‏ مهربان در قالب کمال صفا و دوستی استوار و پا برجا میماند.

امینی در تشکیل خانواده بسیار موفق و کامروا بود-زیرا خانم مهربانش او را با حساسترین عواطف انسانی. با گشاده‏ روئی و مهربانی پذیرائی و پرستاری میکرد. فرزندان‏ برومندش از دختر و پسر همگی نونهالان برومند از آن درخت کهن میباشند و همگی به کسب‏ تحصیلات عالیه راه یافته و هم اکنون خدمات حساس بر عهده همت دارند.

و این بهترین یادگار است که از آن خدمتگذار راستین در شهر زیبای نامی اصفهان و مردم خدمتگذار آن باقی خواهد ماند و امیدوارم با سربلندی زندگی کنند.

امینی روز پنجم خردادماه 1357 شمسی برابر 20 رجب 1398 قمری در شهر اصفهان‏ جان بجان آفرین تسلیم و عازم کوی جانانه شد.روانش شاد که آمرزش حق را سزاوار است.

به یاد اولین سال درگذشت امینی،دوست صدیق ارزنده‏ ام و خدمتگذار صمیمی‏ اصفهان-تهران خردادماه 1358 حسام الدین دولت آبادی.

ماده تاریخ فوت روان شاد امیر قلی امینی.

امینی کی ز بزم دوستان رفت‏ کجا آن راد مرد نکته‏دان رفت‏ گل شاداب باغ زندگانی‏ چه شد کاینسان بتاراج خزان رفت‏ چرا خورشید آن شاخ برومند چه ارزان آن کهن نخل گران رفت‏ کلام نافذش سحر بیان داشت‏ ولی آوخ که از نطق و بیان رفت‏ مداد خامه‏اش آب روان بود ولی افسوس کلکش از بنان رفت‏ دریغا زآن ادیب بی‏همانند کز این محفل بمرگ بی‏امان رفت‏ تنی پرتاب و عزمی آهنین مرد دلی آگاه و جانی مهربان رفت‏ امینی طرفه گنجی شایگان بود که از دست صفاهان رایگان رفت‏ پس از هشتاد سال آهنگ و کوشش‏ کز این دنیای دون سوی جنان رفت‏ حسام-آورد تاریخش بهجری‏ امینی کی زبزم دوستان رفت

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز173
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1940
mod_vvisit_counterاین ماه14753
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234744

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس