تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ، ۱۰:۰۷

آلمانی‌ها زاینده رود را زنده می‌کنند!

نوشته شده توسط  دبیر سایت
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: به منظور ایجاد مدیریت یکپارچه منابع آب در رودخانه زاینده رود توافقنامه ای بین شرکت آب منطقه ای اصفهان به عنوان متولی مدیریت منابع آب حوضه و شرکت مدیریت منابع inter3 به عنوان مشاور و نماینده وزارت علوم و تحقیقات کشور آلمان منعقد شد. محمد حاج رسولی‌ها" در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه امروزه مدیریت جامع و یکپارچه آب به ویژه در مناطقی که با محدودیت نسبی منابع آب روبه رو هستند ضرورتی اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: رودخانه زاینده رود مهم‌ترین جریان آب سطحی و شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران است که اثر مهمی بر کیفیت زندگی حدود چهار میلیون نفر دارد.

به گفته وی تغییر اقلیم، وقوع دوره‌های پی در پی خسکسالی و نزول پیوسته کیفیت آب سطحی و زیرزمینی، افزایش تقاضای آب، همچنین رقابت‌های منطقه ای و فرامنطقه ای بین گروه‌های مصرف کننده مختلف، از چالش‌های مهم مدیریت منابع آب این حوضه محسوب می‌شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه در این راستا حساسیت حوضه زاینده رود و تنگناهای منابع آب در آن موجب شده که حوضه زاینده رود به عنوان اولویت اول مطالعات مدیریت یکپارچه به وزارت علوم و تحقیقات کشور آلمان پیشنهاد شود، گفت: برنامه‌های متعددی را برای بهبود شرایط در نظر گرفته‌ایم.
حاج رسولی‌ها ادامه داد: وزارت علوم و تحقیقات کشور آلمان در راستای اجرای پروژه‌های مدیریت جامع و یکپارچه آب در کشورهای مختلف، از سال 2010 توسعه ابزارها و ساختارهای مدیریت منابع آب در حوضه زاینده رود را آغاز و مورد حمایت مالی قرار داده است.
وی با اشاره به هدف از اجرای این پروژه تاکید کرد: هدف از آن، ایجاد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری برای مسئولان و تصمیم گیران در حوضه رودخانه زاینده رود به گونه ای که استفاده از این سیستم کمک می‌کند تا تصمیم گیرندگان بتوانند اثرات و نتایج اقدامات و تصمیمات خود را تخمین زده، رده بندی کنند.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه سیستم پشتیبان تصمیم گیری، جهت مستدل کردن تصمیمات و موجه کردن اقدامات و انتخاب‌ها در پروسه اجرایی مؤثر خواهد بود، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های پروژه از سال 2010 تا اوایل 2015، بر درک شرایط کلی و مشکلات آب در حوضه زاینده رود و استان اصفهان متمرکز بوده است.
به گفته حاج رسولی‌ها جمع آوری و ایجاد ساختاری برای ساماندهی بانک اطلاعاتی، توسعه مفهوم مدیریت جامع و یکپارچه آب و مدل‌های مدیریت آب از جمله دیگر دستاوردهای فاز اول بوده است. این فعالیت‌ها زمینه ساز توسعه راهکارهای مدیریتی آب در فاز دوم پروژه خواهند بود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: همچنین در این فاز پایلوت‌هایی همانند پایلوت پساب تصفیه خانه شمال اصفهان، پایلوت آب به حساب نیامده خمینی شهر اجرا شد و گزارش‌های متعددی مانند پایش کیفی رودخانه زاینده رود، کارگاه تعاملی مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود، کشاورزی حوضه رودخانه زاینده رود، توریسم حوضه رودخانه زاینده رود، مدول صنعت حوضه رودخانه زاینده رود و غیره از دستاوردهای این فاز است.
وی با اشاره به نتایج فاز اول، تاکید کرد: مدیریت کاربری اراضی در بخش کشاورزی و توسعه صنعتی، مدل سازی آب سطحی و زیرزمینی حوضه رودخانه زاینده رود، سازماندهی مدیریت حوضه زاینده رود و مرکز آموزش عالی آب و فاضلاب ایران – آلمان، جزء اهداف این طرح قرار گرفت.

برگرفته شده از سایت راوی.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز171
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1938
mod_vvisit_counterاین ماه14751
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234742

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس