شنبه ، ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ، ۱۳:۳۸

استفاده از بانوان کارآفرین در ایجاد شهر خلاق اصفهان را پویا می کند

نوشته شده توسط  دبیر سایت
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی شهرداری اصفهان، مهدی جمالی نژاد در دیدار با بانوان کارآفرین اتاق بازرگانی اصفهان ضمن تبریک روز زن و فرا رسیدن ماه رجب به تشریح وظایف شهرداری ها پرداخت و اظهار داشت: شهرداری اصفهان یکی از قدیمی ترین شهرداری های کشور است که در طی حدود 108 سال از عمر خود در طی این چندین دهه ابتدا وظایف خدماتی و سپس به وظایف فرهنگی تغییر ماموریت و اکنون وجهه اجتماعی و خدماتی را توام دارد.

وی افزود: از روز گذشته وارد یک گفتمان جدیدی شده ایم که شهرداری از مرز ارائه خدماتی و اجتماعی فراتر رفته و حرکت خود را به سمت دانش محوری و دانایی محوری سوق می دهد. شهردار اصفهان تصریح کرد: وقتی شهر خوب را تعریف می کنیم قطعا منظورمان کارگاه های هنری، صنعتی، آموزشگاه ها، کارآفرینان، هنرمندان، فرهیختگان و هر آن کسی که موجب افتخار این شهر شده است، می باشد.

وی با بیان اینکه شهر دانش محور و دیپلماسی علم و فناوری شاخص توسعه هستند و مراکز جذب ایده های نوین در آن فعال است، ادامه داد: در این شهر خلاقیت و نوآوری، آینده پژوهی و آینده نگاری مطرح است که قصد آن تبدیل دانش به ثروت است.

جمالی نژاد اضافه کرد: بر همین اساس شهرداری اصفهان نخستین شهری است که  مرکز خلاقیت و نوآوری شهری را راه اندازی کرده است.

وی گفت: اصفهان در گذشته دارای فلسفه،گفتمان، سبک و ایدئولوژی بوده است که با ورود به ایجاد فضای دانشی و جریان سازی یک پلان برای آن ترسیم شده است.

شهردار اصفهان بیان کرد: در همین راستا هر هفته علاوه بر افتتاح پروژه از هنرمندان تقدیر و آیین سپاسگزاری شهر خلاق انجام می شود.

وی با تاکید به اینکه اصفهان به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته است،افزود: شهر کارآفرین برتر باید قابل رقابت و تعامل با سایر شهرهای فناور نوین شهری در سایر کشورها باشد.

جمالی نژاد بیان کرد:پیوستن به شبکه های خلاق این موقعیت را فراهم می کند که تجربیات سایر کشورها به همدیگر منتقل شود.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه برای کسب موفقیت باید از تمام ظرفیت ها استفاده شود، گفت: اتاق بازرگانی اصفهان یکی از ظرفیت های بسیار خوبی برای انتقال دانش و اشتغال آفرینی است.

شهردار اصفهان همچنین نبود مدیریت واحد شهری را یکی مشکلاتی دانست که سبب شده است،تمام دستگاه های اجرایی ساختار خود را داشته باشند و تحت یک مدیریت واحد نباشند.

وی با بیان اینکه امسال سال بانوان است، گفت: شهرداری اصفهان در سالجاری بسترهای فرهنگی و تفریحی بسیار زیادی را برای بانوان فراهم می کند.

ایجاد بسترهای تعاملی با شهرداری در ارائه محصولات بانوان فعال اقتصادی

در ادامه این نشست صمیمانه زهرا اخوان نسب، معاون امور بانوان اتاق بازرگانی اصفهان ضمن معرفی بانوان کارآفرین اتاق بازرگانی اصفهان و سایر استان های کشور به توانمندی بانوان در عرصه های مختلف اشاره و گفت: اتاق بازرگانی و بانوان فعال آن نقش بسیار مهمی در ایجاد فضای جدید شهری دارند.

وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه شهردار تازه نفس و خلاقی برای تصمیم گیری در بستر شهری  انتخاب شده است، افزود: انتظار داریم شهردار اصفهان بسترهای خوبی را برای عرضه فعالیت بانوان کارآفرین در بازار رقابت موجود فراهم کند.

معاون امور بانوان اتاق بازرگانی اصفهان همچنین از شهردار اصفهان درخواست کرد در بازارهای روز کوثر و یا در بازارچه های روز بستری را برای فروش محصولات بانوان فراهم کند.

در این نشست مشترک بانوان فعال اقتصادی با شهردار پاره ای از مشکلات اقتصادی در حوزه حمل و نقل،خانه کودک،رفع مشکلات تملک را مطرح و درخواست رسیدگی کردند.

همچنین در این نشست از شهردار اصفهان درخواست شد که به صورت هر چند وقت یک بار نشست مشترکی را با بانوان داشته باشند تا در مورد سیمای شهر از منظر این بانوان فعال اقتصادی تبادل نظر شود. نیمی از جامعه ما زنان هستند و باید از این ظرفیت انسان سازی استفاده شود

دراین نشست عفت شریعتی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقش و اهمیت زن در جامعه اشاره و گفت:به فرموده رهبر کبیر انقلاب زن انسان ساز است همان طور که قرآن انسان ساز است و رمز تحول و تحقق اهداف انسانی در این مسئله نهفته است.

وی افزود: 50 درصد جامعه ما را زنان تشکیل  می دهد و این ظرفیت بسیار قابل توجه است چرا که نیمی از جامعه را در بر گرفته است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر به این ظرفیت توجه نشود این ظرفیت از حدود خود خارج می شود و بار به دوش نیم دیگری از جامعه که مردان هستند می افتد.

وی تاکید کرد: ظرفیت های قابل توجهی در شهر اصفهان نهفته است که با معیارهای همدلی و اقدام و عمل می توان آن را کلید زد.

ایجاد سر پناه برای زنان خیابانی در مددسرای بانوان شهرداری

در بخشی دیگر از این نشست ندا واشیانی پور سخنگو عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید به این نکته که بانوان موفق می توانند الگویی برای بانوان آینده باشند، اظهار داشت: شورای اسلامی شهر اصفهان برای بانوان طرح های ویژه ای را ایجاد کرده است که یک نمونه آن ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار و کسب درآمد بوده است.

وی افزود: مراجعه زنان سرپرست خانوار برای کمک بسیار زیاد بود و از طرفی دیگر خیریه ها هم با کمک ناچیز خود جوابگوی نیاز این خانواده های زن سرپرست خانوار نبودند و شهرداری اصفهان جهت جلوگیری از آسیب های اجتماعی مراکزی را برای اشتغال این بانوان فراهم و با کمک خیریه ها نیز آموزش به این بانوان را در حرفه مورد نظر آغاز کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: تا کنون 5 مرکز اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار در سطح شهر اصفهان راه اندازی شده  است.

وی همچنین از راه اندازی مدد سرای بانوان شهرداری با کمک بهزیستی خبر داد و گفت: برخی از زنان به دلیل فوت همسر،فرار، اعتیاد،خشنونت مردان و یا به هر دلیلی از خانه و کاشانه خود فرار و بی خانمان هستند که در معرض آسیب های اجتماعی قرار می گیرند که شهرداری اصفهان بامدیریت بهزیستی استان محلی رابرای این افراد با عنوان مدد سرای بانوان راه اندازی کرده است.

واشیانی پور همچنین اضافه کرد: شهرداری اصفهان با ایجاد فرهنگسراها و نیز محل های تفریحی و فرهنگی برای همه گروه های سنی تفریح پیش بینی و مبلغی معال 8.5 میلیارد به این قضیه اختصاص داده است.

وی از تجهیز و راه اندازی ایستگاه های صبحگاهی ویژه بانوان خبر داد و افزود: در سال جاری تعداد زیادی ایستگاه برای ورزش بانوان ایجاد می شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه برخی از بانوان طالب دوچرخه سواری هستند و این قضیه را از شورای شهر مطالبه می کنند،بیان کرد: اصفهان به لحاظ فرهنگی شرایط ویژه ای دارد و نمی تواند تصمیم های نسنجیده در این زمینه بگیرد،چنانکه در محل هایی همچون باغ بانوان به صورت ویژه و در جاده سلامت به صورت خانوادگی چنین بستری برای تفریح دوچرخه سواری مهیا شده است.

گفتنی است در پایان این دیدار شهردار اصفهان از بانوان فعال اقتصادی اتاق بازرگانی تشکر کرد./

برگرفته شده از خبرگزاری ایمنا