تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، ۲۰:۰۹

عباس بهشتیان-بخش دوم

نوشته شده توسط  ثنا دهقانی
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

آنها که می‌گفتند، روزگاری در اصفهان،  چهارصد مجتهد جامع الشرایط زندگی می‌‌کرده‌اند، برای من امری عجیب و مستبعد نمی‌نماید که نمونه‌ی آن مردان مرد را در زمانه‌ی خود دیدیم و شناختیم. تازه پیران قوم، دوره‌ی ما را عهد خاموشی و توقف می‌دانستند و از روزگار جهانگیر خان و آخود کاشی، آقا سید محمد باقر درچه‌ای، آخوند گزی، آقا شیخ محمد حکیم و آقا سید مهدی درچه‌ای به آه و افسوس یاد می‌کردند.

به هر تقدیر، عباس بهشتیان یکی از آن مردان جالب و جاذب و کم نظیر بود که من به روزگار جوانی، وی را شناختم و این شناخت و آشنایی به دوستی ممتد سالیان دراز انجامید.
ممکن است این پرسش ذهن خواننده‌ی عزیز را که با بهشتیان آشنایی نداشته است، به خود مشغول کند که کدامین جلوه  از جلوه‌های وجودی آن یار گم گشته نظرها را به خود معطوف می‌داشت که می‌توانستی او را در ردیف افراد ممتاز روزگار قرار دهی؟ و من در پاسخ اگر بگویم او از بابت اطلاعات تاریخی به شاخصیت ممتاز بود، داشتیم و داریم کسانی را که به زوایای تاریخ ایران به مراتب از وی آشناترند و اگر بگویم اصفهان شناسی‌اش که هر قدم این شهر را می‌شناخت، وی را محبوب دل صاحب نظران می‌ساخت، حقیقت این است که این مورد هم نمی‌توانست وجه امتیاز او به حساب آید که در گذشته و حال کسانی که قدم به قدم این شهر را به پای تحقیق پیموده و یادداشت برداشته‌اند، کم نبوده و نیستند.

مطلب را در یک جمله به اختصار تمام می‌کنم: من، نسبت به گذشته‌ی ایران و خاصه اصفهان ، آگاه‌تر از عباس بهشتیان عده‌ای را ولو به شماره‌ی انگشتان یک دست می‌شناسم، اما عاشقتر از او در تمام عمر ندیده‌ام. ندیده‌ام کسی به اندازه‌ی او در مسائل تاریخی، هنری و مملکتی صاحب شور و سوز و درد باشد و آثار هنری و فرهنگی این سرزمین، به ویژه اصفهان را نه تنها دوست بدارد که به هرکدام تا حد پرستش، عاشقانه مهر بورزد.

از جلوه‌های این پرستش عاشقانه‌ی او داستانهای به خاطر ماندنی، فراوان در یاد معاصران و این بنده مانده است. آن وقتها که سالی یک روز برای جشن‌گونه‌ای، مهمات سنگین ارتش را از روی پل تاریخی چهارباغ عبور می‌دادند و اگر این عمل تکرار می‌شد البته اساس پل را متزلزل و به انهدام نزدیک می‌نمود، این بهشتیان بود که بعد از تذکرات بسیار و بی‌فایده ماندن آن یادآوری‌ها، خود را با امرای ارتش آن روزگار درانداخت و روز معهود که تانک و توپها نزدیک پل رسید، جلو یکی از آنها خوابید که هرکس می‌خواهد بگذرد باید از روی نعش من عبور کند.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز178
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1945
mod_vvisit_counterاین ماه14758
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234749

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس