تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
چهارشنبه ، ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۲۱:۰۲

سوار بر بال باد

نوشته شده توسط  سمیرا حسینی
امتیاز این گزینه
(1 رای)

باد مرا با خود برد آن روز که در کنار رودخانه ایستاده بودم و چشم دوخته بودم به قلمکارهای پهن شده روی سنگهای کنار رودخانه .آن روز که از روی پل رد می شدم و از دور دیدم کنار رودخانه پر از گل شده است و فکر کردم دیروز که خبری نبود ،چطور یک روزه ،اینجا باغ گل شده است ؟ آمدم کنار گلها و دیدم گلهای باغ ،پارچه ای است .مبهوت این همه زیبایی ،باد آمد و باغ گل را در هم پیچید و مرا برداشت و برد ....سوار بر بال باد ،به نقش جهان ،به قیصریه.......باغ گل....باغ گل...باغ گل...چه زیباست اینجا ،بهشت خداست .

سوار بر بال بادم  و باد شوق وزیدن دارد بر این بهشت برین ....باد پرواز می کند در کوچه پس کوچه های اصفهان ...بوسه  می زند بر پرده های آویزان در خرند خانه ها ،تا بپوشاند اندرون را از چشم نامحرمان .

باد...این باد عاشق...قصه ها دارد با پرده های قلمکار ...می دانم ...پرده ها در گوش او گفته اند از دخترکانی که با دیدن نگاهی عاشقانه و نجیبانه ،چهره های گلگون از شرمشان را در پس پرده های قلمکار پنهان کرده اند . باد ....این باد عاشق ...می دانم روزی پیراهن قلمکاری را از روی بندرخت خانه ی دلبری دزدیده و بر پشت بام خانه ی دلداده ای انداخته است ....باد....باد عاشق!

برو ...برو باد بلند پرواز...به عالی قاپو ....به چهلستون ،به آئینه خانه و نمکدان ...به آن روزها که درباریان ،جامه های قلمکار زرکوب به تن می کردند تا به حضور شاه شرفیاب شوند.برو به آن روزها که مردم رختخوابشان را در قلمکار می پیچیدند ....آن روزها که بقچه ی حمامشان قلمکار بود و رخت مهمانیشان قلمکار....سفره ی نانشان قلمکار بود و قنداق نوزادشان قلمکار .....بازنگرد...باز نگرد ...می خواهم بمانم در این روزهای شوکت باغ گل...نمی خواهم به روزهایی برگردم که در کمتر خانه ای در اصفهان ،قلمکار را می بینی...نمی خواهم بازگردم به قیصریه ی این روزها که پر است از پارچه های تزیینی هند و اندونزی....قیصریه ای که اندوه و بغض آخرین استادان قلمکار ،هوایش را سنگین کرده ...می خواهم در این کارگاه های پر از شوق و عشق و گل بمانم ...می خواهم بمانم و با عطر این گلها تا بهشت پرواز کنم ....پرواز کنم....تا بهشت!
+ نوشته شده در  چهارشنبه 13 خرداد1388ساعت 1:59 بعد از ظهر

سایر مطالب این مجموعه: اخبار صنایع دستی »

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز178
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1945
mod_vvisit_counterاین ماه14758
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234749

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس