تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۲۰:۵۳

عمارت تاریخی هشت بهشت-بخش ششم

نوشته شده توسط  ثنا دهقانی
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

آب در هشت بهشت

در هشت بهشت گردش آب بنا، تمثیلی از گردش آب در طبیعت است. تمام اشکال مختلف آب که در طبیعت وجود دارد در هشت بهشت ظاهر شده است. حوض وسط تمثیلی از آب راکد و فواره‌ی آن آب جهنده است. حوض و فواره آن تلفیقی از دو عنصر متضاد آب، یکی سکوت و آرامش و دیگری مظهر هیجان و فراز و فرود زندگی می‌باشد.آب ایوان جنوبی مظهر طراوت و سرعت زندگی و حوض مروارید تمثیلی از زایش مداوم طبیعت است.در هشت بهشت آب نه تنها منسجم کننده بلکه منعکس کننده معماری، تزئینات و طبیعت می‌باشد.

نورگیر گنبد، نور را به درون آب دعوت می‌کند و فواره وصلت آب و نور را جشن می‌گیرد.
گرمای هوا نه از طریق فضاها با دیوارهای جداکننده بلکه به کمک کیفیتی سیال، تلطیف شده و باغ با درخت‌ها و بوته‌هایش کوشک را در برگرفته که جریان حضور آنها خود ریشه در آب دارد.
مفاهیم صوتی آب در این کوشک از اهمیت خاصی برخوردار بوده و به صورت بخشی از معماری بنا در می‌آید.
مفاهیمی از چرخه طبیعی آب و صداهای آن سبب ارتباط انسان با طبیعت می‌شود. زمزمه فواره‌های حوض مروارید لبه‌های سکوت را می‌شکند و یک نوع آرامش و رهایی در انسان بوجود می‌آورد. فواره حوض هشتی آهنگی شادمانه‌تر دارد و صدای آبشار هیجان و سرعت ایجاد می‌کند.


حوض هشتی

اتاق‌هاي كاخ به طور كامل به نقاشي ديواري و آيينه‌كاري آراسته بوده كه قسمت بيشتر آن‌ها در دوره‌ي قاجاريه محو و از بين رفته است و به تزئینات و نقاشی‌های زمان خود آراسته شد.
اين بنای دو طبقه با طاقهای زيبا و تزئينات فراوان و هماهنگ دست به دست هم داده تا يکی از نمونه‌های درخشان معماری عصر صفويه را به نمايش بگذارند.
از گزارش‌هاى گوناگونى كه در توصيف اين كاخ داده‏‌اند معلوم گرديد كه علت شهرت آن براى بكار بردن سنگ‌هاى مرمر عالى در آن و داشتن طاق‌هاى مقرنس كارى و نقاشى بوده است.
چون كيفيت ساختمان و وضع بنا در اثر مرور زمان تغيير كرده ناچار براى امكان بيان وضع آن در زمان‌هاي مختلف بايد نوشته‏‌هاى كسانى را كه در زمان‌هاي گوناگون كاخ را مشاهده و از وضع آن آگاهى كامل داشته‌اند از نظر اهل تحقيق گذرانيد.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز27
mod_vvisit_counterدیروز682
mod_vvisit_counterاین هفته27
mod_vvisit_counterاین ماه16467
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1215416

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس