تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
يكشنبه ، ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ، ۱۳:۲۵

سفرنامۀ اصفهان

نوشته شده توسط  سعیده سلطانی مقدم
امتیاز این گزینه
(1 رای)

سفرنامه‌نویسی از میانۀ عصر قاجاری و تحت تأثیر آثار فرنگی‌ها به تدریج باب شد، چنان‌چه که خاطره‌نویسی هم، دو گرایشی که اغلب دست در دست هم داشته و دارند، هرچند دو شاخۀ متفاوت هستند. سفرنامۀ اصفهان، نوشتۀ شیخ عیسی لواسانی است. گزارش مربوطه، از سال 1302 هجری قمری و زمانی است که وی در سن 25 سالگی به اصفهان مسافرت کرده است. شیخ عیسی، فرزند ملا شکرالله سینکی لواسانی به سال ۱۲۷۷ هجری قمری در سینک متولد شد. در تبعیت از پدر که

کسوت روحانیت داشت، وی نیز از کودکی نزد پدر و نیز میرزامحمد آشتیانی به تحصیل مشغول بود. پس از آن به نجف رفت و نزد میرزا فتح‌الله شیخ‌الشریعه اصفهانی و آخوند ملا محمدکاظم خراسانی به تحصیل علوم دینی مشغول گردید. نظر به پیشرفت در مراتب تحصیل، از سوی آخوند خراسانی به وی اجازه داده شد در همان حوزۀ نجف به تدریس مشغول گردد. سپس در سال ۱۳۲۰ هجری قمری به ایران بازگشت و در مدارس علوم دینی تهران و ری به تدریس فقه و اصول مشغول شد. شیخ عیسی در غروب روز چهارشنبه پانزدهم ذیعقده 1302 هجری قمری‌ از تهران سفر خود را شروع می‌کند و به توصیه دوست خویش «آقا میرزا صدرا» سفرنامه‌اش را مشتمل بر وقایع و توصیف منازل می‌نویسد.
از ویژگی‌های سفرنامه؛ توجه نویسنده به موقعیت جغرافیایی دقیق منازل و و ذکر بناهای تاریخی است که شیخ عیسی لواسانی با توجه به مطالعات کتاب‌های جغرافیایی به خصوص کتاب حمدالله مستوفی، اطلاعات دقیق و سودمندی به دست می‌دهد. نویسنده برای رسیدن به اصفهان از منازل متعددی به شرح زیر گذشته است: تهران، شاه عبدالعظیم، حسن آباد، علی آباد، قم ، پاسنگان، سنسن، کاشان، قهرود، جوینان، نتنز (نطنز)، مورچه خوار، گز، اصفهان.

اصفهان شهری است که توجه ویژه نویسنده را به خود جلب کرده است و در شرح این شهر و مردمش توصیفات مفصل و جالبی ارائه می‌دهد. این رساله در جشن نامۀ استادی چاپ شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز167
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1934
mod_vvisit_counterاین ماه14747
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234738

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس