تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ، ۱۳:۵۹

معرفی کتاب؛ اصفهان از نگاه اخگر

نوشته شده توسط  مدیر سایت
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

«اصفهان از نگاه اخگر» نگاشته‌ عبدالمهدی رجایی از سوی سازمان فرهنگی تاریخی شهرداری اصفهان در سال 93 منتشر شده است. این کتاب فهرست عناوین اخبار و مقالات مرتبط با اصفهان مندرج در روزنامه اخگر است. کارکردی که روزنامه اخگر به عنوان سندی معتبر از اصفهان دوره پهلوی اول دارد، آن است که تاریخ دقیق حوادث را به ما می‌گوید، در برخی از خاطرات و یادداشت‌ها، کلیاتی راجع به حوادث این دوره اصفهان وجود دارد، ولی در این اثر است که در می‌یابیم مثلاً کارخانه ریسباف در چه تاریخی پایه‌ریزی شده و در چه تاریخی محصول آن وارد بازار شده است. مطبوعات اصفهان از جمله مطبوعات پیشرو در کشور بودند. اصفهان از جمله شهرهایی بود که بعد از تهران، صاحب روزنامه‌ای محلی به نام فرهنگ شد. روزنامه فرهنگ در اصفهان به دستور ظل السلطان و به همت میرزا تقی خان انصاری کاشانی راه‌اندازی شد و پس از دوازده سال انتشار منظم، انتشار آن در سال 1308 قمری متوقف شد. پس از آن در دوره پهلوی اول، نشریات اختر مسعود، صحت، عنقا، ارژنگ، ‌عرفان، باختر و اخگر اجازه انتشار گرفتند و

 

روزنامه اخگر به علت حضور مدیر مسئول آن در انجمن شهر، به بخش گسترده‌ای از اطلاعات شهری دسترسی داشت که این موضوع اخگر را به یکی از اسناد دست اول برای تاریخ اصفهان آن دوره تبدیل می‌کند. در دوره پهلوی اول صدور اسناد املاک و ساختمان‌های دولتی و خصوصی با انتشار چند نوبتی آگهی‌های ثبتی آغاز شد. مسئولان وقت اداره ثبت قول دادند این آگهی‌ها را به اخگر بدهند و در عمل نیز چنین کردند که این کار پشتوانه خوبی برای روزنامه شد. همین آگهی‌ها وضعیت شهر اصفهان را از جهات مختلف برای ما روشن می‌کند. این آگهی‌ها همچنین صاحبان املاک کوچک و بزرگ و به طور غیر مستقیم، زمین‌خواران بزرگ را نیز معرفی می‌کند.

کتاب اصفهان از نگاه اخگر در سه جلد تقدیم خوانندگان می‌شود. این کتاب نمایه یا چکیده روزنامه اخگر است؛ آن‌چه که می‌تواند راهنمای پژوهش در روزنامه اخگر نام بگیرد. این کتاب فهرست عناوین اخبار و مقالات مرتبط با اصفهان مندرج در روزنامه اخگر است. البته به علت اینکه عنوان بسیاری از اخبار و مقالات بسیار کوتاه بوده، یک یا دو جمله در توضیح محتوای اخبار و مقالات اضافه شده است.

این کتاب ارجاعی به متن اصلی است؛ برای اینکه مشخص شود مثلاً راجع به تأسیس بانک ملی با بانک کشاورزی یا فلان مؤسسه به کدام شماره و روزنامه باید مراجعه نماید. پس در سرمقاله‌ها، مقالات، اخبار شهری و داخلی و حتی آگهی‌ها مقرر شده که تیترها در گیومه آورده شود. به عبارتی یکسان بودن تیترها در کتاب و متن روزنامه باعث می‌شود مطلب مورد جستجو خیلی زود در متن روزنامه یافت شود.

فهرست عناوین اخبار و مقالات اصفهان و فهرست اعلام مندرج در پایان کتاب‌ها، اولین راهنمای پژوهشگران است؛ اما همراه با پایان کتاب لوح فشرده‌ای منتشر خواهد شد که حاوی نسخه الکترونیکی 1800 شماره روزنامه اخگر است و در همان لوح فشرده فهرست کامل عناوین اخبار و مقالات روزنامه اخگر نیز آمده است.

 

به نقل از سایت: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای ملی.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز166
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1933
mod_vvisit_counterاین ماه14746
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234736

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس