تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ ، ۱۹:۵۱

خانه‌های اصفهان و معماری آن

نوشته شده توسط  الهام باقری
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

یکی از ویژگی‌های معماری اسلامی ایران پرداختن و اهمیّت زیاد تزیینات در آن است. به گونه‌ای که بسیاری، مهم‌ترین ویژگی معماری اسلامی/ایرانی از جنبه‌ی تزییناتی آن می‌دانند. تزیینات در معماری ایران در دوران مختلف با تکنیک‌های مختلف و به میزان و با نقش‌مایه‌ها و مضامین متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از بدو اسلام، دو نوع گرایش عمده در نقش‌مایه‌های تزییناتی بناها دیده می‌شود که عبارت‌ند از:

الف) گرایش به آسمان و بهشت (از ابتدا تا اواسط دوره‌ی قاجار) با مضامین انتزاعی و با رنگ‌های یاد آور بهشت که در آن، از تصاویر انسانی و سایه پردازی استفاده نمی‌شد.

ب‌) گرایش به زمین و کیفیات دنیوی با استفاده از رنگ، مضامین دنیوی، تصاویر انسانی و حیوانی و صحنه‌های رزم و بزم که در معماری کاخ‌ها و خانه‌های اعیان و اشراف دیده می‌شود.

رنگ در طراحی بیرونی خانه‌های مناطق کویری نقش چشم‌گیر و قابل توجهی نداشت، در حالی که نقش آن در معماری داخلی فضاها، به ویژه اتاق‌های بزرگ پنج دری، هفت دری و تالار اُرسی بسیار مهم بود و در فضاهای داخلی به صورت بسیار متفاوت به کار گرفته می‌شد. در سقف و دیوارها، به صورت ساده یا در ترکیب نقاشی‌های دیواری، در پنجره‌ها‌، به ویژه در ارسی، از شیشه‌های رنگی کوچک به گونه‌ای استفاده می‌شد که درخشش نور روز و هم چنین تابش نور خورشید موجب ایجاد سطوحی درخشان شده و بازتاب آن در اتاق فضایی خاص پدید آورد. کف اتاق نیز از دیگر سطوحی بود که همواره آن را با انواع قالی‌ها و زیراندازهای رنگی مزیّن می‌کردند. رنگ‌های مورد استفاده در بیش‌تر قالی‌های ایرانی زنده و شاد بود. بررسی خانه‌های تاریخی اصفهان نشان دهنده‌ی آن است که تزیینات ثابت، که برای آراستن فضاهای خانه‌های سنّتی به کار می‌روند را می‌توان به دودسته: 1. تزیینات حجمی (مانند مقرنس، رسمی بندی، تاق‌چه و تاق‌چه بلندها و . . .‌) و2.  تزیینات تقریبا مسطح (مثل آجرکاری، گچ بری، آینه کاری، نقاشی، حجاری، کار با چوب و . .‌) تقسیم کرد. مضامین و تکنیک‌های متفاوت مورد استفاده برای آراستن فضاها از دوره‌ی صفویه تا دوره‌ی پهلوی، یکی از شواهد تشخیص قدمت و زمان ساخت خانه‌های تاریخی اصفهان است. همچنین از عناصر طبیعی، چون گیاهان، آب، بازی با نور، کادری از آسمان که پویایی و تغییر در آن‌ها بسته به فصول و اوقات مختلف شبانه روز دیده می‌شود نیز به عنوان آرایه‌های پویا و متغیر، برای تزیین و ایجاد تنوع در فضای خانه‌ها استفاده می‌شده است. همچنین میزان استفاده از تزیینات در هر فضای خانه، بسته به نقش و اهمیّت آن در سلسله مراتب فضایی خانه‌ها فرق می‌کند ومعمولاً اوج تزیینات در اصلی‌ترین اتاق خانه، یعنی تالار شاه‌نشین است. برخی از فضاهای خانه‌ها هم براساس نوع تزیینات‌شان نام گذاری شده‌َند. مانند اتاق آیینه، اتاق عکس و... . در ادامه به طور مختصر به بررسی میزان تزیینات، نقش مایه‌ها‌، رنگ و تکنیک مورد استفاده در خانه‌های صفوی تا معاصر پرداخته خواهد شد. (ادامه دارد و... .)

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز178
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1945
mod_vvisit_counterاین ماه14758
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234749

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس