تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
چهارشنبه ، ۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ، ۱۵:۳۰

کشف پایه‌های کاخ جهان‌نمای اصفهان

نوشته شده توسط  مدیر سایت
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

علی شجاعی اصفهانی عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان و سرپرست هیأت کاوش در محدوده دروازه دولت و چهارباغ اصفهان این خبر را اعلام کردو خاطرنشان ساخت که کاوش در این محوطه تاریخی با هدف کشف شواهد وجود کاخ جهان نما و انتهای محدوده عرضی سنگفرش خیابان چهار باغ در حال انجام است.

به گفته این باستان شناس تا پیش از این نیز اسناد مکتوب اعم از نوشته‌های تاریخی، نقشه‌ها و عکس‌های قدیمی وجود کاخ جهان‌نما را در این حوالی اثبات می‌کرد که با فعالیت‌های اخیر محل دقیق آن مشخص شد.

شجاعی اصفهانی افزود:بنا بر اسناد مکتوب این کاخ در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده ولی این احتمال وجود دارد که کاخ جهان نما در کنار کاخ دیگری مربوط به قبل از دوران شاه عباس یا روی آن ساخته شده باشد و بر این اساس در مطالعه حاضر تلاش می شود تا بتوان دوره های مختلف احتمالی مربوط به کاخ را شناسایی کرد.

او تصریح کرد:علاوه بر این با توجه به اهمیت این بخش از شهر در قبل از دوران صفوی امید است بتوان شواهدی مربوط به آن را به دست آورد. این باستان شناس با ابراز اطمینان از وجود کاخ جهان نما تصریح کرد: در ادامه این کاوش تلاش می کنیم شواهدی از دیگر بخش های مدفون شده کاخ که از گزند ایام سالم و یا قابل تشخیص باقی مانده اند بدست آوریم.

او اظهارداشت: بخش دیگری از کاوش مربوط به تعیین محدوده عرض سنگ فرش چهارباغ است، که در کاوش صورت گرفته در فصل گذشته بخش‌های زیادی از آن آشکار شد. شجاعی اظهار داشت: این موضوع هم اکنون در بخشی از غرب خیابان چهارباغ عباسی در تقاطع خیابان عباس آباد انجام شده است و با توافق و همکاری صورت گرفته با شرکت مترو بخش باقی‌مانده از غرب خیابان و بخش شرقی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

به گفته وی با انجام این کار با اطمینان بیشتری می‌توان از چگونگی ساخت خیابان چهارباغ در دوره صفوی صحبت کرد. او تصریح کرد: بر اساس مطالعاتی که تا کنون در این قسمت صورت گرفته نمونه هایی از قطعات سفال مربوط به قبل از دوران صفوی به دست آمده که همچنان تا عمق بیش از 5 متر از سطح خیابان قابل دسترسی است .

سرپرست هیأت کاوش در محدوده دروازه دولت و چهارباغ اصفهان خاطر نشان ساخت که شواهدی از ریشه درختان و یا درختچه هایی که در این بخش ایجاد شده بود به دست آمده که همگی در حال مطالعه است.

او افزود: این مسائل به اهمیت خیابان چهارباغ حتی قبل از ساخت آن اشاره دارد که با توجه به شواهد گفته شده در متون تاریخی و همچنین قابلیت زیادی که رودخانه زاینده رود برای سکونت در آن ایجاد کرده بود چنین انتظاری نیز از آن قابل تصور بود.

عملیات کاوش و باستان شناسی محدوده دروازه دولت و چهارباغ اصفهان که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا سی ام فروردین ادامه دارد.

 

به نقل از سایت خبرگزاری میراث فرهنگی

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز170
mod_vvisit_counterدیروز867
mod_vvisit_counterاین هفته1937
mod_vvisit_counterاین ماه14750
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1234741

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس